Ako používať

Datanest obsahuje rôznorodé (prevažne finančné) informácie o fungovaní Slovenska: o tom, kto dostáva dotácie a v akej výške, aké firmy vyhrávajú štátne zákazky, koho si volíme ako našich zástupcov do politiky a. i. Zbierame ich v snahe vytvoriť ľahko prehľadávateľný archív o tom, ako sa na Slovensku nakladá s verejnými financiami.

Pri používaní Datanestu odporúčame dbať na niekoľko základných princípov

Ako Datanest najlepšie využiť?

Cez fulltextové vyhľadávanie. Nebojte sa použiť operátory a filtre v rožírenom vyhľadávani podobné tým, ktoré poznáte z MS Excel. Ako funguje vyhľadávanie?

S datasetmi nemusíte pracovať priamo na stránke. Ak by ste ich radšej analyzovali v tabuľkovom editore alebo v inej aplikácii, môžete si ich jednoducho stiahnuť vo formáte CSV (otvoríte napr. v Exceli). Datasety, ktoré sú k dispozícii na stiahnutie, sú v Katalógu údajov označené šípkou nadol. Stiahnuť ich je možné kliknutím na šípku alebo na tlačidlo “Stiahnuť dataset” v detaile datasetu.

Programátori si môžu dáta sťahovať automatizovane cez jednoduché API prostredníctvom kľúča, ktorý získa každý zaregistrovaný používateľ.

Pozor na aktuálnosť!

Veľkú časť dát dopĺňame ručne s polročnou alebo ročnou periodicitou. Hoci sa vždy snažíme, aby dáta boli čo najčerstvejšie, niekedy nestíhame, alebo nemáme od úradov k dispozícii všetko – aktualizácia preto trvá dlhšie. Môže sa stať, že niektoré datasety nie sú vždy aktuálne. Všímajte si preto dátumy poslednej aktualizácie v popisoch datasetov a pri jednotlivých záznamoch!

Chybovosť dát

Správnosť údajov vieme zaručiť iba do tej miery, do ktorej ju vie zaručiť štát. Ak ministerstvá alebo úrady zverejnia nesprávnu informáciu, nemusíme to zistiť a preberieme ju bez opravy. Datanest preto berte ako orientačný zdroj a pred použitím si informácie vždy overte! Ak objavíte nepresnosť, dajte nám vedieť kliknutím na tlačidlo "Upozorniť admina na chybu".

Licencie

Dáta z Datanestu poskytujeme na ďalšie použitie pod tzv. verejnou licenciou – čiže v princípe bezplatne na akékoľvek použitie, ak dodržíte tri základné podmienky: uvediete autorstvo Aliancie Fair-play, použijete dáta v súlade s misiou projektu a budete váš výsledný produkt licencovať rovnako. Viac o licencovaní si prečítate na stránke o autorských právach.

Načo je Datanest užitočný?

Dáta z Datanestu používame pri príprave analytických a investigatávnych materiálov.

V blogu o tom, že Širokého spoločnosť Plastika získava dotácie aj napriek zlým hospodárskym výsledkom.

V blogu O peniazoch pre obce rozhodujú aj stranícke knižky seme spájali dáta o dotáciách s dátami o funkčných obdobiach a straníckej príslušnosti starostov.

V blogoch o úspešnosti firiem známych oligarchov Širokého a Poóra v získavaní štátnych tendrov sme porovnávali dáta o verejnom obstarávaní s funkčnými obdobiami posledných vlád.

Viac info

Pre viac info o poslaní Datanestu si prečítajte sekciu O službe.

Pre viac info o pravidlách Datanestu si prečítajte Podmienky používania.

Súvisiace projekty

Pozrite si aj naše webstránky ZNašichDaní.sk a OtvorenéZmluvy.sk.